CVcentrs.lv Blogs

Darba meklētājiem un darba devējiem
Post image

Četri padomi veiksmīga CV noformēšanai

CV | 2022. gada 7. februāris

Par cilvēkiem mēdz teikt, ka iepazīstoties pirmais iespaids ir vissvarīgākais. Darba intervija un Jūsu CV šajā ziņā nav izņēmums.

Nepārprotiet, perfekti noformēts CV negarantēs uzvaru konkursā, taču tā ir Jūsu vizītkarte un veids kā panākt iespēju iepazīties un prezentēt sevi klātienē. Labā ziņa ir tāda, ka laba CV noformēšana ir viegli sasniedzams rezultāts, tomēr pavirši un steigā sastādīts CV būs acīmredzams un tieši tādu pirmo iespaidu tas par Jums arī radīs. Šajā rakstā uzsvērsim gan to, kas būtu jāievēro, gan to, no kā būtu jāizvairās, un lielākoties tieši liekas darbības un informācijas ievietošana ir būtiskākā paviršība.

 

Noformējums un struktūra


Attiecībā uz noformējumu ir divas pieejas. Pirmā ir drošā un pārbaudītā pieeja ar standarta CV pdf vai word formātā. Lai atvieglotu noformēšanu un strukturēšanu, ieteiktu izmantot kādu no esošiem CV noformēšanas rīkiem. Visplašāk pazīstamais ir Europass formāts. To ir viegli izveidot, tas ir bez maksas un noformēts viegli pārskatāmā un profesionālā stilā. Šis nebūs CV kas liks iekliegties 'wow!' Jūsu potenciālajam darba devējam, tomēr tas nodrošinās, ka nebūsiet pieļāvis neprofesionālas paviršības un pārliecinoši vairumā gadījumu ar šo būs pietiekami. 

Otrā pieeja ir radoša un nestandarta CV prezentēšana. Aizmirstiet par pelēcīgiem word dokumentiem un ļaujiet savam radošumam vaļu! Piemēri var būt sākot ar dizainiski oriģināla CV noformēšanu līdz pat fiziska prezentācijas priekšmeta nosūtīšanai personāldaļai. Šis ir ļoti labs veids kā apliecināt savu motivāciju, uzņēmību un radošumu. Tas palīdzēs Jums izcelties starp citiem kandidātiem un gūt priekšrocības pret līdzvērtīgiem vai pat prasmīgākiem/ pieredzējušākiem kandidātiem. 

Esat kritiski un nepārvērtējiet savas dizaina prasmes. Ne viss, kas ir radošs, ir acij tīkams. Šķirstot dzīvokļu sludinājumus, noteikti visi esam pieredzējuši kāda centīga esošā īpašnieka topošās interjera dizaina prasmes :) . Ja nejūtaties pilnībā drošs par savām dizaina spējām, iesakām sākt ar kādu no šīm sagatavēm. Daži citi radoši CV piemēri:

  • Publicējat CV savā mājaslapā ar wordpress palīdzību. To var izdarīt jebkurš, tas aizņem maz laika un nav nepieciešamas zināšanas programmēšanā. Dažas sagataves varat aplūkot šajā rakstā. Pdf vai word dokumenta vietā nosūtiet saiti uz sevis izgatavoto mājaslapu un Jūs noteikti liksiet sev pievērst uzmanību. Noteikti neaizmirstiet painformēt, ka saite ved uz Jūsu CV, jo darba devējs var piesardzības pēc nevērt vaļā nezināmas saites.
  • Esat inženierzinātņu students un vēlaties kandidēt uz savu pirmo darba pieredzi profesijā? Uzkonstruējat nelielu ierīci un nosūtat to personāldaļai ar savu konktaktinformāciju un norādi, ka vēlaties kandidēt uz speciālista amatu.
  • Vēlaties kandidēt uz mārketinga speciālista amatu? Nosūtiet prezentāciju ar virsrakstu "Vecie CV ir garlaicīgi" un prezentājiet trīs savas skices ar uzņēmuma produktu reklāmas baneriem.


Kandidāta attēls


Šis ir ļoti aktuāls jautājums vai profila attēls būtu jāievieto pieteikumā vai nē. Līdzīgi kā ar radoša CV noformējumu, ja esat izvēlējies ievietot savu attēlu, tad Jums ir jābūt drošam, ka tas pārliecinoši nodod kādu konkrētu vēstījumu. Ievietojot sastingušu pases foto attēlu, kas uzņemts fotobūdiņā, Jūs neko pārliecinošu par sevi nepavēstīsiet, gluži otrādi. Nav teikts, ka šāds attēls sagraus Jūsu cerības, bet tas noteikti nepalielinās tās, tādēļ labāk neriskēt atstāt nepārliecinošu pirmo iespaidu.

Bet varbūt Jums ir augstas kvalitātes profila attēls no korporatīvā pasākuma, piegulošā uzvalkā un ar pārliecinošu, harizmātisku skatienu un Jūs vēlaties kandidēt uz pārdošanas daļas vadītāja amatu? Noteikti liekat to lietā! Iespējams Jūs vēlaties strādāt netālu esošajā kokaudzētavā un Jums ir bilde, kurā Jūs smaidīgi rušināties pa dobēm. Kokaudzētavas īpašnieks noteikti novērtēs, ka būsiet darītājs.

Gala secinājums par profila attēliem CV - to ievietošana noteikti nav obligāta, atskaitot specifiskas profesijas, piemēram, aktierus un modeļus. Attēls var palīdzēt Jums izcelties starp citiem kandidātiem, bet tikai tad, ja tas ir pārliecinošs, profesionāls un ar nepārprotami pozitīvu vēstījumu par Jums.

 

Iepriekšējā pieredze


Nav noslēpums, ka iepriekšējā pieredze ir viens no būtiskākajiem faktoriem Jūsu kandidatūras izvērtēšanā, tomēr šo sadaļu vajadzētu atstāt pēc iespējas kodolīgāku un ar tādiem ierakstiem, kas ir aktuāli tieši konkrētajai pozīcijai. Šis ir īpaši aktuāli, kad kandidāts ir jau ar vismaz 10 gadu pieredzi darba tirgū un trijām vai vairāk amatu maiņām.

Izvērtējat vai Jūsu vasaras darbu pieredze vai studiju laiku gadījuma darbi ir patiešām aktuāli Jūsu nākamajam darba devējam. Aktualitāti zaudējušas pieredzes norādīšana var radīt iespaidu, ka Jūs neesat pienācīgi izvērtējis konkrēto darba piedāvājumu. Kodolīgas un aktuālas pieredzes uzskaitīšana ietaupīs gan Jūsu, gan darba devēja laiku un padarīs Jūsu pieteikumu profesionālāku.

 

Pienākumi, sasniegumi un prasmes


Nereti dažādās darbavietās var būt dažādi pienākumi un izpratne par vieniem un tiem pašiem amata nosaukumiem. Tipiskākie piemēri ir projektu vadītājs, mārketinga speciālists, analītiķis uc. Lai izvairītos no pārsteigumiem un precīzāk ilustrētu darba devējam savu iepriekšējo pieredzi, vēlams neaprobežoties tikai ar amata nosaukumiem, bet pievienot klāt īsu un kodolīgu sarakstu ar galvenajiem pienākumiem.

Esiet uzmanīgi, jo šajā sadaļā ir ļoti viegli izplūst garos tekstos, kas novērsīs darba devēja uzmanību un mazinās vēlmi tālāk iepazīties ar Jūsu kandidatūru. Īsi, vienkārši teikumi par 3-4 būtiskākajiem pienākumiem vai sasniegumiem būs pilnībā pietiekami. 

Jūsu esošās prasmes var kalpot par lielisku iemeslu izvēlei par labu Jums arī bez iepriekšējas pieredzes vēlamajā nozarē. Piemēram, kandidāts ar labām Excel un VBA zināšanām noteikti būs vērā ņemams kandidāts analītiķa amatam finanšu sektorā arī bez iepriekšējas pieredzes nozarē.  Šadā gadījumā noteikti CV uzsveriet amatam vērtīgās prasmes, lai Jūsu pieteikums nepaslīdētu garām pēc pirmā iepriekšējās darba pieredzes ierakstsa.

Līdzīgi kā ar pārējo Jūsu CV saturu, noteikti izvērtējiet objektīvi vai konkrētajam amatam ir aktuālas norādītās prasmes. Piesakoties auditora amatam, personāldaļai var šķist neprofesionāli, ja norādīsiet ģitārspēli pie prasmēm vai interesēm.

 

Ceram, ka Jums noderēs šie praktiskie padomi, un veiksmi karjerā!